2011-01-09 09:46:21

8. - 14. siječnja

8. siječnja

  • 1324. - U Veneciji je umro Marco Polo, rođeni Korčulanin i mletački trgovac koji je postao poznat po svojem zapisu s putovanja kroz Kinu.
  • 1589. - Rodio se Ivan Gundulić hrvatski pjesnik, epik, lirik i dramatik.
  • 1918. - Američki predsjednik Woodrow Wilson objavio je svojih 14 točaka kojima su predložena načela međunarodnih odnosa nakon Prvog svjetskog rata, te osnivanje Lige naroda.
  • 1991. - Otkrivena je provala Srbije u jugoslavenski novčani sustav, kad se u javnosti saznalo da je Narodna banka Jugoslavije iz primarne emisije izravno uzela 18 milijardi i 243 milijuna dinara (1,4 milijarde dolara).
  •  

9. siječnja

1890. - Rodio se češki književnik Karel Čapek, tvorac moderne znanstveno fantastične književnosti i uvoditelj riječi robot u današnji život. 1951. - U New Yorku je službeno otvoreno sjedište Ujedinjenih naroda, najveće svjetske mirotvorne organizacije. 1960. - Započela izgradnja Asuanske brane u Egiptu. 1988. - U Londonu je umro Juraj Krnjević, hrvatski političar i pravnik, jedan od prvaka Hrvatske seljačke stranke u razdoblju Prve Jugoslavije te u emigraciji nakon Drugog svjetskog rata.

10. siječnja

1778. - Umro je Carl Linné, jedan od najvećih deskriptivnih botaničara svih vremena. 1835. - Uz drugi broj Novina Horvatzkih (Narodne novine), izlazi i njihov književni prilog: Danicza Horvatzka, Slavonzka y Dalmatinzka. 1901. - Antun Lučić, pomorski časnik i mineralog, otvorio je prvu naftnu bušotinu u Teksasu u mjestu Spindletop, kraj Beaumonta. 1902. - U Požegi se rodio Dobriša Cesarić, hrvatski pjesnik, čija je je lirika, zbog jednostavnosti i jasnoće, uživala veliku popularnost u širokim čitalačkim krugovima.

11. siječnja

1679. - U Rimu je umro Trogiranin Ivan Lučić, hrvatski povjesničar i otac hrvatske povijesne znanosti, a najpoznatije mu je djelo De regno Dalmatiae et Croatiae. 1755. - U Dubrovniku se rodio Džono Rastić, hrvatski pjesnik koji se smatra najizraženijim i najpotpunijim horacijevcem u hrvatskoj književnosti, a svakako je njezin najznačajniji satiričar. 1843. - Austrijski car i hrvatsko-ugarski kralj Ferdinand V. u vrijeme najvećeg uspona Ilirskog preporoda zabranio je svaku uporabu ilirskog imena, posebice „u novinama i javnim spisima“. 1922. - Pri liječenju šećerne bolesti u Kanadi je prvi put uporabljen inzulin.

12. siječnja

1817. - U Krapini se rodio Dragojlo Kušlan, hrvatski odvjetnik, političar i ilirac koji se zajedno s Ivanom Mažuranićem zalagao za osnivanje napredne narodne stranke. 1908. - S Eiffelova tornja odaslana je prva radijska poruka na veću udaljenost. 1940. - U Zagrebu je umro hrvatski kipar Robert Frangeš-Mihanović koji je u svome razvoju prešao faze od akademizma, simbolizma do modernizma, tj. najranijih primjera impresionizma, pa sve do slobodne realističke modelacije lika, a poznato je njegovo djelo spomenik Kralj Tomislav u Zagrebu. 1969. - Izašao je prvi album engleske skupine Led Zeppelin pod naslovom Led Zeppelin, s jedinstvenim sklopom zvukova bluesa i rocka.

13. siječnja

1813. - U Zagrebu se rodio Ljudevit Vukotinović, hrvatski književnik i političar, jedan od hrvatskih preporoditelja. 1897. - U Beču je umro David Schwarz , hrvatski izumitelj židovsko - austrijskog porijekla. 1930. - Prva pojava Mickeya Mousea . 1986. - Na snimkama letjelice Voyager 2, otkrivena su još tri Uranova satelita: Belinda, Dezdemona i Rozalinda.

14. siječnja

1811. - Rodio se Fran Kurelac, hrvatski književnik i filolog, osnivač Riječke filološke škole. 1897. - Na najviši vrh Južne Amerike Aconcagu, prvi se popeo Švicarac Matthias Zurbrigen. 1928. - Otvorene su II. Zimske olimpijske igre - St. Moritz 1928., prve prave Zimske olimpijske igre koje nisu održane u sklopu Ljetnih olimpijskih igara.   1962. - U Zagrebu je umro Stjepan Ivšić, jedan od najvećih hrvatskih filologa i jezikoslovaca, akcentolog svjetskoga glasa.

Osnovna škola Slavka Kolara Hercegovac