2010-01-28 13:47:00

Digitalna televizija

Zadnjom minutom današnjeg dana u regiji D5 (Istarska i Primorsko-goranska županija) gase se analogni odašiljači TV programa te se u potpunosti prelazi na digitalno zemaljsko emitiranje (DVB-T) nacionalnih televizija (HRT1, HRT2, RTL, Nova TV).

 

Po nekim istraživanjima, zahvaljujući jakoj medijskoj kampanji u zadnjih godinu dana 70% stanovnika regije D5 spremno je za prelazak na digitalno zemaljsko emitiranje. Za preostale kampanjce donosimo kratak vodič kako od sutra gledati nacionalne i regionalne televizijske postaje...

1. Što mi je potrebno za gledanje digitalne zemaljske televizije?
Ništa posebno, tek DVB-T prijemnik ugrađen u televizor ili kao zasebni vanjski uređaj, spojen na kvalitetnu UHF antenu ili zajednički antenski sustav (ZAS) zgrade usmjeren ka nekom od DVB-T odašiljača.

 2. Trebam li kupiti novu, digitalnu antenu?
Ne postoje digitalne UHF antene - "digitalne" UHF antene koje možete pronaći po trgovinama nisu ništa drugo nego najobičnije UHF antene koje su proizvođači ili trgovci prozvali digitalnima kako bi im podigli cijenu i prodali ih neupućenima.
Za prijem DVB-T signala dovoljna je kvalitetna UHF antena koju već imate na krovu (popularna "riblja kost") odnosno kvalitetna sobna antena ako ste bliže odašiljaču.

Kakav mora biti DVB-T prijemnik?
Za prijem DVB-T signala TV programa HRT1, HRT2, RTL, Nova TV (SD odnosno televizije standardne razlučivosti) prijemnik treba podržavati MPEG-2 - srećom, podršku za MPEG-2 imaju svi DVB-T prijemnici, od najjeftinijih do najskupljih.
Dio prijemnika pored MPEG-2 podržava i MPEG-4 - budući HDTV kanali u rezoluciji 1080i će se emitirati baš u MPEG-4, pa razmislite o izdvajanju nešto više novaca za prijemnik koji će u startu biti spreman za budućnost.

Koliko košta najjeftiniji DVB-T MPEG-2 prijemnik i da li je on dovoljan?
Najjeftinijim uređajima se cijena vrti oko 200 kn i oni su sasvim dovoljni za prijem HRT1, HRT2, RTL, Nove TV i regionalnih te lokalnih TV postaja.

Koliko će me doći najjeftiniji MPEG-4 prijemnik?
Najjeftiniji DVB-T prijemnici s podrškom za MPEG-4 koštaju od 600 kn naviše.

Što s njima dobivam?
Najjeftiniji DVB-T prijemnici su malene kutijice sa daljinskim upravljačem koje se na televizor spajaju putem SCART kabela (obično priložen) te podržavaju prikaz teleteksta i elektroničkog programskog vodiča (EPG, Electronic Program Guide).
Skuplji MPEG-2 prijemnici te većina MPEG-4 prijemnika pored pukog prijema TV signala imaju i neke zgodne dodatne mogućnosti - snimanje TV programa na USB memoriju ili USB vanjski disk, reprodukcija DviX/XviD filmova, JPEG slika, MP3 glazbe i slično.

Što ako moj televizor nema SCART?
Ako nemate namjeru zamijeniti već realno dosta star televizor - za vikendicu je sasvim dovoljan, ne gleda se ništa drugo nego večernji Dnevnik i slično - potražite neki vanjski DVB-T prijemnik sa RF modulatorom/izlazom. Drugim riječima, treba vam DVB-T prijemnik u koji ćete spojiti obični koaksijalni antenski kabel, a iz njega opet koaksijalnim antenskim kabelom dovesti sliku na televizor. Ovi su uređaji rjeđi i nešto skuplji od DVB-T prijemnika koji imaju samo SCART - tipično stoje 200-300 kn.

 A što je s lokalnim i regionalnim televizijama?
Lokalne i regionalne televizije će do raspisivanja natječaja za dodjelu koncesije za MUX D (lokalni/regionalni digitalni multipleks) biti eksperimentalno prebačene na digitalne odašiljače, ali će se istovremeno i nastaviti emitirati na analognim odašiljačima kao i dosad (do rezultata natječaja).


Osnovna škola Slavka Kolara Hercegovac