2012-06-26 21:42:00

Međunarodni dan protiv zlouporabe droga i nedozvoljenog korištenja opojnih tvari

Generalna skupština Ujedinjenih naroda 1987. godine proglasila je 26. lipnja “Međunarodnim danom borbe protiv zlouporabe droga i nezakonitog prometa drogama” želeći upozoriti globalnu svjetsku javnost na rastući problem zlouporabe opojnih droga i potrebu aktivnog uključivanja svih aktera, kako na globalnoj svjetskoj razini tako i na nacionalnoj razini, za djelovanje u postizanju zajedničkog cilja – Međunarodno društvo slobodno od zlouporabe droga. 

 

Cilj- suzbijanje zlouporabe opojnih droga

Obilježavanje ovog dana provodi se u suradnji s odgojno-obrazovnim ustanovama, medijima, nevladinim organizacijama i ostalim relevantnim institucijama uključenim u suzbijanje zlouporabe opojnih droga, a isto ima za cilj upozoriti što veći broj građana na problem raširenosti zlouporabe opojnih droga i zajedničkim snagama se suprotstaviti ovom ozbiljnom problemu današnjice.

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv zlouporabe droga i nezakonitog prometa drogama, molimo sve građane da se uključe i skupa bore protiv zlouporabe droga i nedozvoljenog korištenja opojnih tvari i neka nam glavni cilj bude da upozorimo što veći broj građana na problem raširenosti zlouporabe opojnih droga i da se zajedničkim snagama suprotstavimo ovom ozbiljnom problemu današnjice.

Podignimo svijesti o izazovima koje droga predstavlja za društvo u cjelini, a posebno za mlade. Budimo potpora mladima da djeluju protiv zlouporabe droga, da izgrađuju zdrave stilove života, a ujedno da se podigne razina svijesti o štetnim učincima droge na pojedinca, obitelj i društvo u cjelini.

Skoro 200 miliona ljudi širom svijeta koristi „NELEGALNE DROGE“, a posezanje za njima najčešće vodi ka činjenju raznih krivičnih djela, te drugom asocijalnom ponašanju ovisnika.

Vodeći neprijatelji ljudskog života

Stručnjaci kažu da su narkomanija, alkoholizam i druge ovisnosti danas među vodećim neprijateljima ljudskog života, a ovaj problem prisutan je velikim dijelom i u Bosni i Hercegovini.

Teška ekonomska i socijalna situacija u našoj državi je izuzetno pogodan faktor za širenje narkomanije i drugih bolesti ovisnosti, protiv kojih se moramo svim silama boriti. Rastuća proizvodnja i upotreba narkotika u BiH, te geografski položaj zemlje na tranzitnoj ruti šverca narkotika, traži hitnu implementaciju „BH STRATEGIJE ZA BORBU PROTIV DROGE“.
Iako policijske akcije zaplijene droge i hapšenja trgovaca drogom postaju sve uspješnije, javnost treba da shvati da borba protiv droge može dati rezultate samo uz učešće cijelog društva.
Ona zahtijeva ne samo represivne, nego preventivne i edukativne mjere. Vlasti, roditelji, škole, nastavnici, zdravstvene ustanove, nevladine organizacije, mediji i policija moraju ujediniti napore da zaštite mlade ljude i društvo od ovog velikog zla.


Osnovna škola Slavka Kolara Hercegovac