2018-05-03 13:13:20

Svjetski dan Sunca

Diljem svijeta danas se obilježava Svjetski dan Sunca. Ideja za obilježavanjem Dana Sunca potekla je od američkog predsjednika Jimmya Cartera, a njegovo obilježavanje potiče i NASA.

Sunce je izvor života i obnovljiv izvor energije. Jedan od glavnih ciljeva je raditi na daljnjem razumijevanju interakcije između Sunca i Zemlje, posebno po pitanju okoliša, s vjerom da će bolje razumijevanje ovih procesa pomoći znanstvenicima da predvide aktivnosti Sunca, a time i vremenske uvjete na Zemlji.

Sunce, zvijezda kojoj dugujemo život, nalazi se u centru našeg Sunčevog sustava. Bez sunčeve topline i svjetlosti život na Zemlji bi bio nemoguć, no koliko znate o Suncu?

Nekoliko zanimljivosti pročitajte pod više.

1.U jezgri Sunca svake sekunde izgori 4.300.000.000 kilograma vodika pretvarajući se u helij.

2. Svake sekunde u nuklearnim reakcijama sudjeluje 3.8 x 1038 protona (vodikovih jezgri).

3. Temperatura jezgre Sunca iznosi 15 milijuna stupnjeva Cezijevih.

4. Sunce proizvodi toliko mnogo energije da se procjenjuje da svake sekunde jezgra Sunca emitira energiju istu kao što je ona kod 100 milijardi nuklearnih bombi.

5. Sunce se oko centra Galaksije kreće brzinom od 250 kilometara u sekundi.

6. Fotonu treba čak i do milijun godina da od središta Sunca dospije na površinu, a samo 8.5 minuta da stigne do Zemlje (zbog velike gustoće Sunca).

7. Svake sekunde Sunce izgubi oko 5.000.000 tona svoje mase u vidu energije zračenja.

8. Prominencije su oblaci ili mlazovi usijanog plina izbačenog u vis. Mogu se uzdići do visine 150.000 kilometara iznad fotosfere, kroz kromosferu i koronu.

9. Sunce je magnetski aktivna zvijezda. Ona održava jako i promjenjivo magnetsko polje, koje se mijenja u 11 godišnjem Sunčevom ciklusu.

10. Sunce je nastalo prije 4.57 milijardi godina, a treba mu još oko 5 milijardi godina treba da potroši sav vodik.

Izvor: radioslavonija.hr


Osnovna škola Slavka Kolara Hercegovac