2010-12-11 00:00:00

Međunarodni dan planina

Opća skupština UN-a proglasila je 2003. godine 11. prosinac Međunarodnim danom planina. Dogodilo se to nakon što je Međunarodna godina planina, koju je UN proglasio 2002., ukazala na potrebu stalnog osvješćivanja golemog značenja planina i održivog razvoja njihova okoliša za očuvanje kvalitetnog života stanovništva. Ovogodišnjom temom “Utjecaj klimatskih promjena na planinska područja” želi se usmjeriti pažnja na globalni problem klimatskih promjena kojima su planine jako izložene i sa čijim posljedicama se suočavaju ljudi koji žive planinskim regijama. 

Planine bismo mogli definirati kao uzdignute (više od 500 m) dijelove Zemljine kore. No, planine su mnogo više od pukih uzdignuća. One su kisik i pitka voda, bogatstvo šuma, dom brojnim ugroženim životinjskim i biljnim vrstama, mjesto susreta čovjeka sa samim sobom. Planine su nužne za život, zauzimaju oko petinu svjetskog kopnenog područja i osnovni su životni oslonac čak desetini ljudske populacije.
 Osim nebrojenih prirodnih ljepota, Hrvatska je dijelom i planinska zemlja. Iako njezini vrhunci ne premašuju 2000 m, ističu se osebujnošću i kontrastima.Većina planina u Hrvatskoj pripada dinarskom planinskom sustavu, građom od vapnenca i kraškim reljefom. Opreka su im planine u unutrašnjosti (bivši otoci Panonskog mora) - niže, šumovitije, po postanku starije i pristupačnije.

Spomenut ćemo najatraktivnija planinska odredišta:

planine uz more - Učka i Ćićarija, Snježnik, Dinara, Biokovo, Kozjak, Mosor i Velebit
otočne planine - vrhovi Brača (Vidova gora), Cresa, Lošinja, Hvara, Visa, Krka, Kornata
Gorski kotar - Velika Kapela, Bijele i Samarske stijene, Bjelolasica, Bitoraj, Risnjak, Klek
Samoborsko gorje, Žumberačko gorje i planine Hrvatskog zagorja
Slavonske planine - Psunj, Papuk, Dilj i Krndija. 

 

IZVOR: http://www.bundek.hr/

 


Osnovna škola Slavka Kolara Hercegovac