2010-01-14 14:07:00

E-reader

Za pojavu pravih praktičnih elektroničkih čitača e-bookova valjalo je pričekati razvoj i komercijalnu dostupnost tehnologije elektroničkog papira, odnosno u primjeru uređaja kojeg smo testirali, zaštićene tehnologije elektroničke tinte.

 

Ideja da se pokuša napraviti takav zaslon koji će kvalitetom prikaza se približavati prikazu teksta i slike na papiru nije nova, a prva istraživanja elektroničkog papira sežu u sedamdesete godine prošlog stoljeća i legendarni Xeroxov istraživački centar u Palo Altu - istom onom mjestu koje je iznjedrilo grafički korisnički interface, miševe, Ethernet i gomilu drugih tehnologija koje danas uzimamo zdravo za gotovo.

Ipak, do komercijalne primjene i novih tehnologija zasnovanih na idejama iz Palo Alta trebalo je proći gotovo trideset godina, a upravo se u posljednje vrijeme na tržištu pojavilo nekoliko specijaliziranih uređaja za čitanje elektroničkih dokumenata baziranih na tehnologiji elektroničkog papira. Amazonov Kindle, iREX Iliad i Sony Reader samo su neki od drugih uređaja dostupnih na tržištima SAD-a i EU, kao i na tržištima Dalekog Istoka.

U očekivanju njihovog proboja i šire upotrebe u Hrvatskoj, u ruke nam je pao manje poznati proizvod kineskog proizvođača Tianjin Jinke Electronics iz Tianjina (inače 11-milijunskog velegrada, i šestog grada u NR Kini po broju stanovnika).

Uređaj neobičnog naziva BeBook Ereader, što je samo jedno od desetak imena pod kojim se prodaje na Zapadu, u ostatku svijeta poznat i kao Hanlin eReader, WalkBook, IBook i Papyre nije nešto što možete nabaviti u bilo kakvom dućanu; štoviše, primjerak koji smo imali priliku testirati stigao je direktno iz NR Kine.

Po cijeni od dvjestotinjak eura ovaj je čitač ponešto jeftiniji od Amazonove i Sonyjeve konkurencije, a konceptualno (osim dizajnom) za njima ne zaostaje previše, a u nekim ih pogledima osjetno nadmašuje.

BeBook uređaji bazirani su na 200 MHz Samsungovom ARM9 procesoru; ovisno o modelu, posjeduju između tridesetak megabajta radne i do preko pola gigabajta interne flash memorije, a mogu se nadograditi 4-gigabajtnim i većim SD karticama, što je dovoljno prostora za pohranu više tisuća elektroničkih knjiga.

Ekran BeBook uređaja, zasnovan na već spomenutoj tehnologiji e-ink, ima dijagonalu od gotovo 6 inča, sasvim prihvatljive čitljivosti, odličnog kontrasta (što se i podrazumijeva s obzirom na to da je riječ o crno-bijeloj matrici, odnosno prikazu svega 4 nijanse sive) i zasad nema touchscreen, iako nas ne bi trebalo začuditi ako neka od budućih inačica bude imala i tu funkcionalnost, kao i Wi-Fi, koji također nije prisutan na testiranom uređaju.
 


Osnovna škola Slavka Kolara Hercegovac