2011-02-07 18:24:34

Drugi svjetski rat: Napad na SSSR

Hitler se duboko razočarao neuspjehom u ratu protiv Velike Britanije. No, uspješno zauzimanje Jugoslavije i Grčke te osiguravanje jugiostoka Europe ohrabrilo ga je na nova osvajanja. U skladu s nacističkom politikom stvaranja životnog prostora za njemački narod i teorijom da slavenski narodi postoje samo zato da bi služili Nijemcima, Hitler je odlučio napasti SSSR. Sovjetski Savez bio je velika žitnica i zemlja prepuna prirodnih bogatstava (ugljen, nafta, željezo, drvo i dr.), pa nije čudo da ga je Hitler želio zauzeti. Ujedno se nadao da bi pobjedom nad tom velikom zemljom prisilio i Veliku Britaniju na kapitulaciju.

Bez objave rata Njemačka je napala SSSR 22. 06. 1941. godine. Sovjetska obavještalna služba došla je do podatka da će Hitler napasti. No, zbog potpisanog pakta o prijateljstvu i nenapadanju, Staljin u te obavijsti nije vjerovao. SSSR je stoga nespreman dočekao njemački napad. Lošoj pbrani zemlje Staljin je pridonio i čistkama u kojima je uči rata likvidirao brojne vojne zapovjednike.

Nijemci i njihovi saveznici napali su u tri smjera na fronti dugoj gotovo dvije tisuće kilometara. Na sjeveru su došli do Lenjingrada. U središnjem dijelu došli su nadomak same Moskve, a na jugu do grada Rostova.

No, Moskva nije pala, a Nijemce nije zahvatila "ruska zima". Njemački vojnici nisu bili spremni za ratovanje u teškim zimskim uvjetima. U međuvremenu se reorganizirala i sovjetska obrana te je Crvena armija u prosincu 1941. odbacila Nijemce do Moskve. Njemački munjeviti rat se na istočnom bojištu pretvorio u dugotrajne krvave sukobe.


Osnovna škola Slavka Kolara Hercegovac