2012-05-02 13:44:43

Ugljikohidrati

Ugljikohidrati su složeni organski spojevi sastavljeni od ugljika, kisika i vodika

Građeni su od ugljika, vodika i kisika, a kod većine je omjer vodika i kisika 2 : 1, upravo kao kod vode. Zato su i dobili naziv ugljikohidrati kao spojevi ugljika s vodom.

Iako svi ugljikohidrati imaju isti kemijski sastav, razlikuju se složenošću građe svojih molekula. Zato imamo:

 

-jednostavne šećere ili monosaharide (glukozu i fruktozu)

-složene šećere:

disaharide (oligosaharide) - (saharozu i laktozu) polisaharide (škrob i celulozu)

GLUKOZA

Glukoza je najrasprostranjeniji monosaharid u prirodi. Može se naći u krvi svih sisavaca, a i u medu i grožđu. Upravo zato su drugi nazivi za glukozu "grožđani šećer" i "krvni šećer". Molekule glukoze grade (u većem broju) molekule složenijih ugljikohidrata kao što su škrob i celuloza.

Glukoza ima vrlo sladak okus, lako je topljiva u vodi a također je i neophodna za održavanje života jer kada se razgradi u citoplazmi žive stanice ona oslobađa velike količine energije potrebne za mnoge životne funkcije.

Reagens za dokazivanje glukoze zove se Trommerov reagens. To je lužnata otopina bakrovog II sulfata. U dodiru s glukozom nastaje crvenkasto-smeđi talog.

 

FRUKTOZA

Vrlo sladak šećer koji je dobro topljiv u vodi. Nalazi se u voću u smjesi s glukozom pa se zato naziva i voćni šećer ili fruktoza. U tkivu se razgrađuje brže od glukoze (pa je zato i vrlo popularna u sportskim pićima ili ljudima oboljelim od dijabetesa).

Od ugljikohidrata imamo još i disaharide u koje spadaju MALTOZA, LAKTOZA i SAHAROZA, te polisaharide u koje spadaju ŠKROB, CELULOZA i GLIKOGEN.


Osnovna škola Slavka Kolara Hercegovac