2014-04-22 14:18:00

Dan hrvatske knjige

Dan hrvatske knjige obilježava se svake godine 22. travnja radi promicanja knjige, koja je u današnje vrijeme marginalizirana i sve više zamijenjena internetom, te da bi se potaknula kultura čitanja, autorstvo i izdavaštvo.

Odlukom Sabora Republike Hrvatske od 1996. obilježava se u spomen Marku Maruliću, ocu hrvatske književnosti, koji je 22. travnja 1501. dovršio i potpisao svoju Juditu – biblijsko-vergilijanski ep o hrabroj udovici koji je želio približiti onima „koji đačke knjige ne razumiju“, odnosno onima koji ne znaju latinski jezik te je zato tumači na hrvatskom jeziku, splitskom čakavštinom i štokavštinom. Na taj je način nagovijestio jedinstvo hrvatskog jezika, a djelo se smatra prvim umjetničkim epom koji je ispjevan na hrvatskome jeziku.

Zanimljivo je da je 22. travnja 1900. godine utemeljeno Društvo hrvatskih književnika koje djeluje i danas, a 1997. utemeljene su godišnje nagrade Dana hrvatske knjige Društva hrvatskih književnika pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture. 

Dodjeljuju se ugledne nagrade za najbolje knjige u protekloj godini: Judita – za najbolju knjigu ili studiju o hrvatskoj književnoj baštini, Davidias – za najbolji prijevod djela iz hrvatske književne baštine na strani jezik i Slavić – za najbolji autorski knjigom objavljeni prvijenac. Ove godine nagrada Judita dodjeljuje se Stipi Botici (koji je istu nagradu dobio i 2012. za djelo Biblija i hrvatska tradicijska kultura) za knjigu Povijest hrvatske usmene književnosti. Nagradu Davidias dobit će Amerikanac Franz Posset za djelo Marcus Marulus and the Biblia Latina of 1489., a Slavića Karmelija Špoljarić za najbolji debitanski roman Nije ovo Twin Peaks.

Izvor:www.ziher.hr


Osnovna škola Slavka Kolara Hercegovac