preskoči na sadržaj

Osnovna škola Slavka Kolara Hercegovac

Informatika

Temeljna znanja iz informatike

Autor: Blaženka Rihter, 6. 10. 2010.

Temeljna znanja su donekle neovisna o trenutnom stanju tehnologije i o nekoj njezinoj konkretnoj primjeni. Njihovo razumijevanje olakšat će pojedincima cjeloživotno svladavanje novih vještina povezanih s novonastalim pojavnim oblicima tehnologije. Temeljna znanja imaju trajniju vrijednost od vještina.

Temeljna se znanja mogu razvrstati u sljedeće skupine:

-digitalni prikaz podataka i informacija

-algoritamski način razmišljanja i programiranje

-građa računala

-informacijski sustavi

Digitalni prikaz podataka i informacija

Sve vrste informacija (brojevi, znakovi, slike, zvuk, video) koje se obrađuju u računalima i prenose komunikacijskim sustavima su prikazane kao nizovi bitova. Informacije su prikladno kodirane u podatke. Potrebno je razumjeti koncepte preciznosti, rezolucije, kompresije, kriptiranja i sl., te normirane načine predstavljanje informacija. Isto tako, treba shvatiti da je pretraživanje i preoblikovanje digitalno pohranjenih informacija mnogo djelotvornije od obrade informacija predstavljenih na konvencionalnim medijima.

Algoritamski način razmišljanja i programiranje

Algoritamski način razmišljanja uključuje raščlanjivanje većih zadataka na podzadatke, hijerarhijski pristup, slijedno obavljanje algoritamskih korake, ponavljanja (iteracije, rekurzije), strukturiranje podataka. Algoritamski način razmišljanja ključan je za razumijevanje mnogih aspekata informacijske tehnologije. Ono je bitno za snalaženje u situacijama kada treba informacijsku tehnologiju primijeniti u složenim uvjetima. Algoritamski način razmišljanja je podloga za izradu programa. Programi su u svojoj osnovi ostvarenja algoritama. Uloga programiranja posebice je obrazložena u odjeljku 1.2.

Građa računala

Današnja su računala izgrađena po načelima von Neumannovog modela računala s pohranjenim programom koja se sastoje od procesora, radnoga spremnika i ulazno-izlaznih naprava. U spremnik se pohranjuju programi kao nizovi instrukcija i podaci. Procesor izvodi program izvodeći redom instrukcije zapisane u spremniku. Procesor je, dakle automat koji može izvoditi algoritam zapisan u obliku osnovnih koraka koje može interpretirati procesor. Komunikacija između računala i vanjskoga svijeta obavlja se preko ulazno-izlaznih naprava koje obavljaju pretvorbu između unutrašnjega prikaza digitalnih podataka i informacija i prikaza primjerenih čovjekovim osjetilima.

Informacijski sustavi

Mnogo ljudi susreću se i sve će se više susretati s različitim informacijskim sustavima. Zbog toga je korisno poznavanje strukture takvih sustava i načini njihove uporabe. Osnovu sustava čine baze podataka čiji se sadržaji dohvaćaju i mijenjaju transakcijama. Razumijevanje procesa u informacijskim sustavima zahtijeva poznavanje pojmova kao što su konzistentnost, raspoloživost, sigurnost i privatnost.

Računalne mreže

Računala su mnogo korisnija kada su povezana u mrežu. Treba razumjeti kako ona mogu biti međusobno povezana i na koji se način informacije prenose između njih.

Preuzeto iz Hrvatskog nacionalnog obrazovnog standarda.








Oglasna ploča
 
Drugi obr. mat. 2023.
 
Udžbenici 2023./2024.
 
Sigurniji internet

 
Upisi u SŠ
 
Poruka tjedna

Izgovorene riječi ponekad bole, ali češće bole one neizgovorene...

 
Javni poziv ponude
Priloženi dokumenti:
Obrazac-Skola u prirodi 2018..docx

 
Anketa
Koji je tvoj omiljeni predmet?





 
Školski list Breza

Breza 13

Breza br. 12

Skolski list Breza

 
Eko paket

 
"Skockali" smo se...

 
CARNet
 
Tražilica


Napredno pretraživanje
Traži
 
Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

 
Linkovi...
 
Na današnji dan

 
Raspored sati

 
 > Informatika
CMS za škole logo
Osnovna škola Slavka Kolara Hercegovac / Braće Petr 2, HR-43284 Hercegovac / os-skolara-hercegovac.skole.hr / ured@os-skolara-hercegovac.skole.hr
preskoči na navigaciju