preskoči na sadržaj

Osnovna škola Slavka Kolara Hercegovac

SUNCE vam ne šalje RAČUN

Nekoliko učenika sedmog i osmog razreda s ravnateljicom škole Verom Obrovac i učiteljicom Blaženkom Šantalab krenuli su u Gornju Kovačicu posjetiti obitelj koja ima solarnu elektranu na svojem posjedu.

SUNCE vam ne šalje RAČUN slogan je ove solarne elektrane i jako nam se svidio jer upravo poručuje ono što nam Sunce daje, a ništa ne traži za uzvrat. Pri posjetu smo dobili majice koje također nose taj slogan i blokove što nas je posebno razveselilo. Obitelj Weller nas je lijepo dočekala i ugostila te nakon toga povela u razgled solarne elektrane koja je ujedino i prva solarna elektrana u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji. Saznali smo način rada elektrane, objašnjeno nam je kolika je temperatura na solarnim pločama, a saznali smo i mnogo statističkih podataka. Sve možete pročitati ovdje.

Naši doživljaji s terenske nastave bili su različiti, a ipak slični jer svatko je od nas rekao da se nije nadao solarnoj elektrani na "štaglju". Evo naših doživljaja:

Solarna elektrana u Kovačici

Kada smo saznali da idemo u posjet elektrani, bili smo jako znatiželjni budući da ih nikad do sada nismo vidjeli uživo. Zanimalo nas je kako je to izgrađeno, koliko ima solarnih ploča i i još mnogo toga.

Pri dolasku kući, vlasnici su nas jako ljubazno dočekali, a posebno su mi se svidjele njihove mačke. Kada smo počeli  razgovarati i ulaziti u razne energetske teme, shvatili smo da se elektrana ne nalazi na njhovoj obiteljskoj kući već 500 metara niže u naselju. Šetnjom do kuće svatko od nas odlučio je što će pitati i koje mu je zaduženje. Marko je bio zadužen za pitanja i nejasnoće koje eventualno ne razumijemo. Ana je bila zadužena za pisanje bilješki. Ja sam trebala sve potkrijepiti fotografijama. Zadivljeni izgledom solarne elektrane, ušli smo u "srce" elektrane gdje nam je gospodin Weller pokazao mnogo podataka  o godišnjoj proizvodnji energije, godišnjoj dobiti, mjesečnoj te tjednoj dobiti. Svoj zadatak uspješno smo obavili, a saznali mnogo toga što nismo znali.

Pri povratku u obiteljsku kuću gospođa nam je pripremila prigodne majice i blokiće s vrlo lijepom porukom "Sunce vam ne šalje račun" koja je bila na majici.

Magdalena Oršić, 8. razred

Kada sam ugledala solarne ploče, moram priznati da ih nisam tako zamišljala. Gledala sam na slikama, ali uživo ih je puno ljepše vidjeti.

Ukupna površina ovih solarnih ploča je 68 m2. Solarne ploče ne smiju biti na sjeveru nego na istoku, zapadu ili jugu. Ako je vani -15° paneli stvaraju temperaturu od 40°. Maksimalna visina nosača ploča je 8 cm. Ako je oblačno, solarni paneli također proizvode struju. Jedna ploča je teška 15 kilograma. Ako padne snijeg na ploču, on će se u kratkom vremenu otopiti budući da je temperatura na ploči mnogo veća. Od puštanja u pogon elektrana je proizvela 1075,9 kilovata struje i time zaradila 5365 eura. Paneli na krovu su uglavnom svi jednaki. Za izgraditi jednu takvu solarnu elektranu u svojem vlasništvu potrebno je izdvojiti 18 000 eura.

Bilo nam je jako lijepo jer sam saznala mnogo novih podataka i ovu terensku nastavu neću tako brzo zaboraviti.

Ana Stepić, 7. razred

Kada sam ugledao solarnu elektranu, jako sam se iznenadio jer ju nisam ni približno tako zamišljao. Zamišljao sam veliku modernu zgradu suremenog dizajna. Bila je to obična "štala" sa solarnim pločama na krovu. Sve je to izgledalo jako jednostavno, a opet tako moćno. Nevjerojatno je da tako jednostavna stvar poput Sunca može putem solarnih ploča proizvesti toliko energije.

Marko Čavlović. 7.razred

Zanimljivosti o solarnoj elektrani u Kovačici

Može li se solarna elektrana postaviti na neku drugu površinu?

Autor: Marko Čavlović, 26. 9. 2012.

Tvrtka InoSolar koja je postavljala ovu solarnu elektranu u Kovačici kaže:

Mi smatramo da nije ekološki postavljati solarne elektrane na zemljišta makar bila i neiskorištena jer na zemlji rastu biljke i proizvode kisik. Međutim, krovovi su savršeni za solarne elektrane jer su povišeni i time više izloženi Suncu. Osim toga mi nudimo i rekonstrukciju krovova pri čemu se solarni paneli mogu ugraditi u konstrukciju krova i zamijeniti klasični krovni pokrov poput crijepa ili lima. Uz proizvodnju struje, može se skupljati i kišnica.








Oglasna ploča
 
Drugi obr. mat. 2024.
 
Udžbenici 2024./2025.
 
Sigurniji internet

 
Upisi u SŠ
 
Poruka tjedna

Izgovorene riječi ponekad bole, ali češće bole one neizgovorene...

 
Javni poziv ponude
Priloženi dokumenti:
Obrazac-Skola u prirodi 2018..docx

 
Anketa
Koji je tvoj omiljeni predmet?





 
Školski list Breza

Breza 13

Breza br. 12

Skolski list Breza

 
Eko paket

 
"Skockali" smo se...

 
CARNet
 
Tražilica


Napredno pretraživanje
Traži
 
Kalendar
« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

 
Linkovi...
 
Na današnji dan

 
Raspored sati

 
 > Arhiva  > Međunarodna godina održive energije  > Terenska nastava
CMS za škole logo
Osnovna škola Slavka Kolara Hercegovac / Braće Petr 2, HR-43284 Hercegovac / os-skolara-hercegovac.skole.hr / ured@os-skolara-hercegovac.skole.hr
preskoči na navigaciju